Нагальні питання


Утриманням та ремонтом мережі зовнішнього освітлення міста Чернігова займається КП «Міськсвітло». Свої звернення щодо необхідності перевірки та ремонту вуличних світильників жителі міста можуть передавати до міського контакт-центру за телефоном 0-800-50-93-50 – оператори швидко передадуть інформацію до відповідальних служб, з`ясують ситуацію та повідомлять вас про причину її виникнення.
Якщо Ви стали свідками викрадення люків чи побачили відкритий колодязь, обов`язково звертатися до відповідних служб. Телефон поліції – 102, телефон контакт-центру (безкоштовний) – 0-800-50-93-50 оператори швидко передадуть інформацію до відповідальних служб, з`ясують ситуацію та повідомлять вас про причину її виникнення.

При перебоях в тепло-, водо- чи енергопостачанні будинку, якщо причина цього знаходиться всередині будівлі, відновлення послуги проводиться Обслуговуючими підприємствами, що надають послуги з утримання будинків, споруд та прилеглих територій (ЖЕКи, ЖБК, ОСББ, тощо).

У випадку, якщо постачання послуги, припинено через пошкодження, що знаходиться поза межами будинку, то її вирішенням проблеми займаються постачальники житлово-комунальних послуг (ВП Чернігівські міські електричні мережі ПАТ «Чернігівобленерго», КП «Чернігівводоканал», КЕП «ТЕЦ» ТОВ «Технова», ПАТ «Облтеплокомуненерго»,  ПП «Спеценергоком»).

Щоб повідомити про ситуацію, що склалася та прискорити її вирішення, слід звернутися до міського контакт-центру за тел. 0-800-50-93-50. 

Відпрацьовані і, що важливо, НЕПОШКОДЖЕНІ матеріали, що містять ртуть (освітлювальні люмінесцентні лампи, термометри), та елементи живлення (батарейки) слід звертатися до найближчого пункту прийому, який розташований на базі житлово-комунальних м. Чернігова.

У пунктах прийому підприємств, працівники здійснюють відповідний облік та контроль отриманих на зберігання від мешканців міста небезпечних відходів, за їх найменуванням та кількістю.

Нагадуємо, небезпечно викидати відпрацьовані елементи живлення, люмінесцентні лампи та термометри зі звичайним сміттям. Це несе загрозу здоров`ю людей та забруднює навколишнє середовище.

Адреси пунктів прийому відпрацьованих непошкоджених матеріалів, що містять ртуть, та елементів живлення комунальними підприємствами ЖКГ м. Чернігова:

№ з/ п

Найменування підприємства

Адреса пунктів прийому відходів

Дні, години прийому відходів

Телефони для отримання довідки

 

1.

 

КП «Новозаводське» ЧМР

 

м. Чернігів,

пр. Перемоги, 15

 

Пн, Ср, Пт

з 16:00 до 17:00

 

675-046

2

КП «Деснянське»

ЧМР

м. Чернігів, вул. П’ятницька, 94б

щоденно, окрім вихідних та святкових

з 08:00 до 16:00

(обідня перерва  з 13:0 до14:00)

564-73

м. Чернігів, вул. Чернишевського, буд 7

щоденно, окрім вихідних та святкових

з 08:00 до 16:00

(обідня перерва  з 13:0 до14:00)

675-224

м. Чернігів, вул. Ак. Павлова, 13

щоденно, окрім вихідних та святкових

з 08:00 до 16:00

(обідня перерва  з 13:0 до14:00)

3-02-40

3

КП «ЖЕК-10» ЧМР

м. Чернігів, вул. Даценко, 25б

щоденно, окрім вихідних та святкових

з 08:00 до 16:00

(обідня перерва  з 12:0 до13:00)

97-04-15

4.

КП «ЖЕК-13» ЧМР

м. Чернігів, вул. Незалежності, 14а

щоденно, окрім вихідних та святкових

з 08:00 до 16:00

(обідня перерва  з 13:0 до14:00)

5-81-20

м. Чернігів, вул. Авіаторів, 22а

щоденно, окрім вихідних та святкових

з 08:00 до 16:00

(обідня перерва  з 13:0 до14:00)

5-81-20

Найперше – не панікувати та сповістити відповідні служби.

У разі пошкодження цілісності термометрів та люмінесцентних ламп відразу необхідно повідомити Державну службу з надзвичайних ситуацій (ДСНС) за телефоном 101. Обов`язково вказати про факт пошкодження небезпечного матеріалу та назвати адресу, за якою потрібно прибути представникам ДСНС для проведення заходів з вилучення та знешкодження ртутних парів – демеркуризації.

Передати інформацію про випадок розлиття ртуті можна за номером міського колл-центру – 0-800-50-93-50. Оператори самостійно зв`яжуться з ДСНС та направлять їх за потрібною адресою.

Поки чекаєте на допомогу варто провести заходи з підготовка площі розповсюдження небезпечного матеріалу та приміщення до проведення хімічної обробки :

 • закрити двері в інші кімнати, відкрити вікно, таким чином ізолювавши від протягу приміщення, в якому розбито матеріал, що містить ртуть;
 • вдягти респіратор, або марлеву пов’язку на обличчя та гумові рукавички;
 • підготувати банку з водою, яка щільно закривається кришкою;
 • обережно, за допомогою пензлика, зібрати уламки термометру або лампи та помістити їх у місткість з водою;
 • усі кульки ртуті, які знаходяться в полі зору, за допомогою листка паперу та пензлика зібрати і також помістити в банку з водою;
 • коли видимі кульки ртуті будуть зібрані, за допомогою скотчу пройтись по поверхні місця розповсюдження клейкою стороною скотчу для остаточного зібрання часточок ртуті та невидимих залишків термометру або лампи. Використаний скотч помістити в банку з водою та щільно закрити кришкою.

КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЕНО:

 • збирати залишки ртутевмісних матеріалів пилососом;
 • підмітати залишки матеріалів віником, який знаходиться в побутовому користуванні мешканця – ртутні кульки розіб'ються на мікрочастинки;
 • збирати ртутні кульки ганчіркою – це спричинить збільшення площі ураження токсичною речовиною;
 • змивати в каналізацію або викидати в сміттєпровід – ртуть осяде на трубах та буде розповсюджувати токсичні пари в приміщенні;
 • створювати в приміщенні протяг до моменту збору шкідливих речовин в банку з водою;
 • закопувати пошкоджені матеріали в землю – пари ртуті будуть діяти у радіусі місця захоронення на протязі декількох років;
 • у разі, якщо шкідлива речовина потрапила на одяг, утилізувати такий одяг, та ні в якому разі не прати в пральній машині.   
 • Співробітники ДСНС після отримання повідомлення щодо пошкодження ртутевмісних матеріалів негайно виїжджають на місце небезпеки за адресою мешканця.
 • У разі, якщо мешканець до прибуття співробітників ДСНС не провів заходи щодо миттєвого зібрання залишків пошкоджених небезпечних матеріалів, співробітники ДСНС виконують роботи по їх вилученню.
 • Наступним етапом є проведення хімічної обробки поверхні розповсюдження речовини та приміщення в цілому від шкідливих парів ртуті.
 • Представники служби порятунку проінструктують власника помешкання, щодо наступних дій, які потрібно виконувати для повного очищення та профілактики приміщення від парів ртуті.
Смерть близької людини, незалежно від її віку та стану здоров’я, завжди стає несподіванкою. У такій ситуації багато губляться і не знають, що робити, а горе від втрати заважає взяти себе в руки. Тим не менш, залагодити всі формальності просто необхідно.

Що робити, якщо померла близька людина: стандартна схема дій.

Інформацію надано управлінням охорони здоров'я ЧМР

Внаслідок оновлення урядової програми надання доплат на сплату комунальних платежів, призначення житлової субсидії відбувається з урахуванням майнового стану здобувача. Зважаючи на це, приблизно 15-20% субсидіантів позбавляються пільг на ЖК-послуги.

Хто має право на отримання комунальної субсидії в 2018 році?

За законодавством України право на отримання державної субсидії мають сім’ї, чиї витрати на оплату житлово-комунальних послуг (в межах встановлених норм споживання та з урахуванням пільг) перевищують розмір обов’язкового відсотка платежу. Сума платежу для кожного домогосподарства визначається індивідуально і залежить від сукупного доходу сім’ї.

Постановою Кабінету Міністрів № 319 від 27.04.2016 внесено зміни до порядку надання пільг та субсидій на оплату житлово-комунальних послуг. Одним з нововведень уряду є пропозиція тимчасової відміни пільг на квартиру. Таким чином, на період отримання субсидії громадянам, які мають пільги на оплату житлово-комунальних послуг, вони нараховуватися не будуть. Проте, розрахунок субсидії буде проводитися з урахуванням пільг на сплату послуг і обсяг обов’язкового платежу за послуги ЖКГ буде залежати виключно від доходів сім’ї.

Житлово-комунальна субсидія оформляється на одного з зареєстрованих членів домогосподарства (сім’ї), на ім’я якого відкрито особові рахунки на оплату комунальних послуг. Решта членів домогосподарства для призначення субсидії повинні підтвердити свою згоду на доступ і обробку персональних даних. Квартиронаймачі, які сплачують комунальні послуги відповідно до договору оренди, також мають право на надання субсидії.

Право на отримання субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива надається тим громадянам, чиє житло не забезпечується електро-, тепло- або газопостачанням для обігріву. При цьому, якщо житлові приміщення опалюються одночасно декількома способами (теплова енергія та / або природний газ і / або електроенергія), субсидія призначається і виплачується тільки на один вид палива.

Хто не має права на комунальну субсидію?

Через нові правила нарахування житлово-комунальних компенсацій в 2018 році, право на отримання субсидії втратили наступні категорії громадян:

 • орендодавці, які не задекларували доходи від здачі майна в оренду
 • особи, які вчинили одноразову покупку або оплатили послуги вартістю понад 50 тисяч гривень
 • володарі автомобілів, з дня випуску яких пройшло менше 5 років. Виняток становлять мопеди або машини, видані соцорганами
 • власники житлових приміщень з великою квадратурою: площа квартири перевищує 120 кв. метрів, а будинку — 200 кв. м. Обмеження не поширюється на дитячі будинки сімейного типу, прийомні та багатодітні сім’ї
 • особи працездатного віку, які не працюють, не навчаються і не перебувають на обліку в Центрі зайнятості як безробітні. Таким громадянам автоматично зараховують в дохід три прожиткові мінімуми, що істотно знижує ймовірність нарахування субсидії

На які послуги і в якому обсязі поширюється субсидія?

Відповідно до програми житлових субсидій, держава відшкодовує витрати на оплату користування житлом та комунальних послуг (тепло-, газо-, водопостачання, водовідведення, електроенергії, вивезення побутового сміття та рідких нечистот). Крім того, один раз на рік, для сімей, які використовують для опалення тверде паливо, а для приготування їжі скраплений газ, надається грошова субсидія на їх купівлю (Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива).

Постановою Кабінету Міністрів України №409 від 06.08.2014 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» прийняті єдині для всієї України норми житла та споживання комунальних послуг, на які може бути призначена субсидія.

Ознайомитися з вищевказаними стандартами на 2018 рік можна нижче.

Уточнення! Кабмін переглянув соціальні нормативи споживання житлово-комунальних послуг для надання пільг і субсидій. Зокрема, для сімей, що складаються з 1-2 непрацездатних осіб (в тому числі пенсіонерів), соціальна норма житла, на яку надається субсидія була збільшена з 49 кв. м. до 75 квадратних метрів на домогосподарство (Постанова Кабінету Міністрів України № 300 від 26.04.2017).

Як отримати житлово-комунальну субсидію в 2018 році?

Процедура оформлення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг здійснюється структурним підрозділом з питань соціального захисту населення (соцзабез) за місцем реєстрації заявника (орендарі — за місцем проживання). Призначення субсидії здійснюється на підставі заяви та декларації. Документи можуть бути подані особисто або надіслані поштою. Крім того, в Україні працює система онлайн-оформлення субсидій.

Міністерство соціальної політики України оприлюднило інформацію про спрощення порядку надання субсидій. Згідно із заявою українського Уряду, таке рішення прийнято у зв’язку з регулярним підвищенням тарифу на житлово-комунальні послуги (зокрема — на газ, холодну і гарячу воду, електроенергію та теплопостачання). Вам буде потрібен наступний перелік документів для отримання субсидії (оновлений список):

 • заява на субсидію
 • при наймі житла — договір оренди
 • декларація про доходи

На який термін призначається житлова субсидія?

Комунальна субсидія надається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців і розраховується:

 • на неопалювальний сезон — з 1 травня по 30 вересня
 • на опалювальний сезон — з 1 жовтня по 30 квітня

Для орендарів житла (квартирантів) правила отримання субсидії дещо інші. Відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг здійснюється за наявності договору найму (оренди). Субсидія надається до кінця місяця, в якому закінчується термін дії договору оренди, але не більше, ніж на 1 рік. Автоматичного переоформлення субсидії для квартирантів не передбачено і для подальшого отримання компенсації на сплату ЖКГ орендарю необхідно особисто звернутися в УПтаСЗН.

Для домогосподарств, які використовують природний газ / електроенергію для індивідуального опалення, розмір субсидії на опалювальний сезон розраховується з 16 жовтня по 15 квітня включно.

У деяких випадках субсидія може бути призначена за минулий період. Зокрема, при зверненні протягом двох місяців з початку опалювального (неопалювального) сезону субсидія призначається з початку такого сезону. Подібна норма діє і відносно громадян, які перебувають у складних життєвих обставинах, субсидія їм може бути призначена з дня виникнення відповідного права, але не більше ніж за 6 місяців до звернення за субсидією.

При відсутності змін в родині перерахунок субсидій здійснюється автоматично і не вимагає додаткового звернення до органів соцзахисту. Однак основним моментом для збереження житлової субсидії є своєчасне погашення своєї частини платежу за послуги ЖКГ. А з 1 травня 2017 року термін дії субсидії на наступний період не продовжується, якщо у громадян є двомісячний борг по оплаті комуналки.

Перепризначення житлової субсидії на наступний опалювальний (неопалювальний) сезон для деяких категорій субсидіантів здійснюється виключно після надання нових заяв і декларацій. Зокрема, це:

 • внутрішньо переміщені особи. Для оформлення субсидії ВПО більше не потрібно подавати договір найму житла, підставою для нарахування компенсації є акт обстеження матеріально-побутових умов сім’ї
 • громадяни, які звертаються за грошовими виплатами на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива
 • сім’ї, в яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб в попередньому сезоні менша, ніж кількість прописаних

Як розрахувати розмір субсидії в 2018 році на оплату комуналки?

Алгоритм дій при самостійному розрахунку розміру житлової субсидії наступний:

 • визначення середньомісячного сукупного доходу сім’ї
 • розрахунок обов’язкового відсотка платежу за послуги ЖКГ
 • обчислення розміру обов’язкового платежу

УвагаПри розрахунку сукупного доходу сім’ї не враховується державна соціальна допомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також допомога внутрішньо переміщеним особам. Решта видів соціальних виплат (в тому числі стипендія) підлягають обліку.

Для приватних підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, сукупний дохід (незалежно від отриманого прибутку) за кожен місяць розраховується за таким принципом:

 • платники єдиного податку 1 групи — зараховується дохід на рівні мінімальної заробітної плати, встановленої Кабміном
 • платники єдиного податку 2 групи — два розміри мінімальної зарплати
 • платники єдиного податку 3 групи — три розміри мінімальної зарплати

Сам по собі розрахунок субсидії досить складний, тому що пов’язаний з використанням безлічі критеріїв і застосуванням різних коефіцієнтів і формул. Щоб спростити для громадян процес обчислення Міністерство соціальної політики України розробило онлайн калькулятор субсидії.

Кабінет Міністрів України вніс зміни до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій. Згідно з нововведеннями, при призначенні безоплатної компенсації на оплату ЖКГ до сукупного доходу громадян тепер не будуть зараховуватися:

 • вартість безоплатно отриманих санаторно-курортних путівок
 • вартість протезно-ортопедичних виробів та засобів реабілітації
 • суми регресних виплат (відшкодування шкоди за ушкодження здоров’я працівника)

Ще одним нововведенням КМУ при призначенні субсидії на 2018 рік є послаблення пенсіонерам. Змінено систему обліку доходів, тепер непрацюючі пенсіонери будуть оформляти житлову субсидію за новими правилами. Замість сукупного доходу за попередній рік, при розрахунку компенсації їм буде враховуватися дохід тільки за попередній перед зверненням місяць.

Як отримати субсидію тільки на фактично проживаючих мешканців?

Розгляд комісією питання про нарахування субсидії на фактичну кількість людей, які проживають в квартирі (будинку), здійснюється на підставі письмової заяви субсидіанта з відповідним проханням. При цьому, в декларації вказується повний склад зареєстрованих мешканців, але з позначкою «не проживають» навпроти відсутніх членів сім’ї.

На підставі цих документів, а також довідки, що підтверджує факт непроживання конкретної особи за цією адресою, соціальний інспектор перевіряє матеріально-побутові умови і складає акт. За результатами перевірки співробітниками УСЗН готується подання на Комісію, рішення якої є обов’язковим до виконання ЖКГ.

Таким чином, цілком реально отримати через комісію постанову про нарахування плати за послуги ЖКГ тільки на проживаючих у квартирі людей (наприклад, не на 4 прописаних, а на 2 реально проживаючих). І доходи для розрахунку субсидії також будуть братися тільки на тих осіб. які фактично мешкають у приміщені.

Уточнення! Винесення такого рішення жодним чином не впливає на прописку громадян, відсутніх за зареєстрованим місцем проживання. Вони як і раніше будуть прописані за старою адресою, але на період їх відсутності плата за комунальні послуги нараховуватися їм не буде.

Про які зміни в сім’ї необхідно повідомити в соцзабез?

Відповідно до закону, одержувач субсидії зобов’язаний повідомити орган соціального захисту населення про будь-які зміни в родині, будь то зміни в складі мешканців, соціального статусу, джерела доходів, модифікації переліку одержуваних ЖКГ послуг або умов їх надання, а також про придбання товару або оплати послуг на суму понад 50 000 гривень. Інформування органу соцзахисту про зміни, що сталися відбувається у встановлений Законом термін (один місяць), шляхом подання відповідних документів. У разі зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб подаються також нові заява та декларація.

Чи проводиться перерахунок субсидії при підвищенні вартості комунальних послуг?

Відповідно до пункту 14 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, перерахунок субсидії в межах установленого терміну її призначення здійснюється без звернення громадян у випадках:

 • зміни цін і тарифів на послуги ЖКГ
 • встановлення нової дати початку (закінчення) опалювального періоду
 • встановлення КМ нового розміру частки витрат громадян на оплату ЖКГ
 • зміни соціальної норми житла та нормативів користування комунальними послугами
 • проведення перерахунку розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі

Нещодавнє підвищення тарифів на гарячу і холодну воду, опалення, газ і світло викликає збільшення кількості звернень громадян за компенсацією в опалювальний сезон 2018. У той же час через зростання цін на комунальні послуги зростуть і витрати на субсидії з держбюджету. У зв’язку з цим процедура надання субсидії у 2018 році буде реформована.